رمز و راز تولید محتوا

راز های تولید محتوا مخصوص نویسندگان حرفه ایی

از آنجایی که هر نویسنده ایی در تولید محتوا بیشتر از کلمات و لغات خودش برای محتوا نویسی استفاده می کند موضوع و نوع مطالب چندان اهمیتی ندارد. تنها کافی است تا با رمز و راز نویسندگی و تولید محتوا برای سایت آشنا شوید.

یکی از چالش های اصلی نویسندگان و محتواگذاران این است که بتوانند در وب سایت خود مطالب به روز، با کیفیت و جذابی را برای مخاطب تولید کنند.

اگر به تولید محتوا برای اینستاگرام علاقه دارید و می خواهید از تکنیک های جذب فالووور اینستاگرام سر در بیاورید پیشنهاد می کنیم مطالب قبل را مطالعه کنید.

در این مقاله می خواهیم شما را با رمز موفقیت نویسندگان و محتوا گذاران حرفه ایی آشنا کنیم تا شما هم بتوانید به طور موثری تولید محتوا را انجام دهید.

تکنیک تولید محتوا

 • تمام وقت در حال سرچ کردن باشید.

برای اینکه روز به روز ایده های جدید بگیرید لازم است تا مدام در حال سرچ کردن باشید.

با مطالعه و افزایش آگاهی می توانید تولید محتوای جذاب تر و تاثیر گذار تری داشته باشید.

 • به محض اینکه ایده ایی به دهنتان رسید سریع آن را بنویسید.

می توانید منتظر زمان تولید محتوا برای سایت بمانید و فکر کنید که چی باید بنویسید. اما شاید بهتر باشد تا هرگاه ایده ایی به ذهنتان می رسد آن را بنویسید تا بعدا بتوانید نوشته هایتان را ویرایش کنید. برای اینکار به محض اینکه فکری به سرتان می زند لازم است تا به دنبال این موارد بگردید:

نکات مهمی که می خواهید به آن موضوع بپردازید.

URLs سایت ها که اطلاعات بیشتری را انتقال می دهد.

URLs برای صفحات مخصوص که نکات مهم را مشخص می کند.

برای شروع هنگامی که سرچ می کنید خلاصه ایی از مطالب مهم و مورد نظرتان را یادداشت کنید.( قبل از اینکه شروع به محتوا نویسی کنید.)تولید محتوا

به منظور بالا بردن کیفیت تولید محتوا برای سایت هنگامی که ایده ایی به ذهنتان می رسد، مطمئنا ایده هایی در مورد اینکه به چه موضوعاتی در این مقاله می خواهید بپردازید نیز خواهید رسید. شاید مثالی در مورد آن موضوع به ذهنتان برسد.

تنها ایده موضوع را ننویسید، بهتر است هر آنچه در مورد آن موضوع به ذهنتان می رسد را نیز یادداشت کنید. مهم نیست نوشته های شما نامرتب و یا بدون توضیح باشند.

 • در هنگام مطالعه و وب گردی به دنبال جمع کردن منبع برای محتوای خود باشید.

تنها خواندن و مطالعه مطالب سایت های مختلف کافی نیست. باید بتوانید برای محتوای خود منبع پیدا کنید. هنگامی که پستی می خوانید که به ایده شما می خورد بهتر است تا URL آن را کپی کرده و برای خود نگهدارید. هنگامی که از ایده ها و نظرات مختلف برای تولید محتوای خود استفاده می کنید بهتر است تا منابع را نیز یادداشت برداری کنید تا محتوای بسیار جامعی را تولید کنید.

 • برای دسته بندی اطلاعاتتان از +Google و برنامه Evernote استفاده کنید.

گاهی ممکن است برای تولید محتوا هنوز ایده و موضوعی به ذهنتان نرسیده باشد، اما سایتی را ببینید که مطالب آن سایت برایتان جذاب باشد و بخواهید از آن مطالب برای تولید محتوای سایت خود استفاده کنید. ممکن است بخواهید این صفحات سایت و یا پیچ ها را نگه داری و در جایی آن ها را سِیو کنید. 3 راه برای ذخیره کردن پیج ها و صفحات وب سایت ها وجود دارد که در اینجا استفاده از اِورنوت را به شما معرفی کنیم.

تولید محتوا با اورنوت

 • استفاده از اورنوت Evernote

نرم افزار Evernote این امکان را برای شما فراهم می کند تا بتوانید صفحات وب را ذخیره کنید، مطالبتان را ویرایش کنید و از نوشته یادداشت برداری کنید. این نرم افزار به شما کمک می کند تا هر زمان که خواستید اطلاعاتتان را ویرایش کنید و به صفحاتی که ذخیره کردید دست پیدا کنید.

چه امکاناتی را این نرم افزار فراهم می کند:

 1. ساخت یک فولدر مجزا  برای هر پروژه نویسندگی
 2. ساخت یک فولدر مجزا برای هر نوع دسته بندی تولید محتوا
 3. ساخت یک فولدر مجزا برای هر مشتری

هر طور که بخواهید می توانید صفحات مورد نظرتان را ذخیره کنید.

تولید محتوا سپنتا

 • تولید محتوا با زبان انحصاری خودتان

سعی کنید در تولید محتوا برای سایت از کسی تقلید نکنید. محتوای شما باید بسیار خاص و منحصر به فرد باشد.

تا زمانی که لحن و نحوه بیان محتوا را برای خودتان انحصاری نکنید نمی توانید یک محتوا نویس حرفه ایی باشد. سعی کنید با سبک و استایل خودتان مطلب را منتشر کنید.

اگر نمی دانید چطور می توان لحن و گفتار انحصاری خودتان را پیدا کنید، نگران نباشید! ما به شما کمک می کنیم:

مهم نیست محتوای شما در مورد چه موضوعی می باشد، باید بتوانید با کلمات و لغات انحصاری خودتان مطالبتان را بنوسید. هرگز از سایت های دیگر کپی برداری نکنید و به زبان خودتان محتوا را تولید کنید.

هنگامی که شروع به خواندن مطلبی که دوست دارید می کنید، باید سعی کنید از چیزی که یاد گرفتید برای تولید محتوای سایت خود استفاده کنید.

با این روش ها می توانید اولین قدم را بردارید:

 • 5 محتوا نویسی که دوست دارید و می پسندید را انتخاب کنید.
 • از هر نویسنده یکی از کارهایش را انتخاب کنید.
 • مطلب مورد علاقه تان را از بین این 5 مطلب جدا کنید و خیلی آرام و با دقت آن را بخوانید.

به نحوه تولید محتوایی که دوست دارید توجه کنید:

 1. جمله اول به چه شکلی نوشته شده است؟
 2. فرمت و ساختار اطلاعات به چه صورتی است؟
 3. مقاله چطور سازمان دهی شده است؟
 4. چطور در مورد موضوع و ایده ها پرداخته شده است؟

حالا خودتان شروع کنید.

حالا شروع کنید به نوشتن در مورد برند و یا موضوعی که خودتان می خواهید در موردش بپردازید سعی کنید ساختار آن شبیه به مقاله ایی باشد که انتخاب و مطالعه کرده اید. استایل متن ها باید شبیه به نویسنده مورد علاقه تان باشد.

برای سایر نویسنده ها نیز این کار را انجام دهید.

برای سایر مقاله ها نیز این کار را انجام دهید. حالا مقاله هایی دارید که استایلی شبیه به نویسنده ی مورد نظر شما می باشد.

محتوا را بازبینی کنید.

حالا یکی از مقاله ها را انتخاب کنید و سعی کنید تا آن را مطابق با نوع نویسندگی و نظر خودتان ویرایش و تغییر دهید. می توانید از خصوصیات خود و یا برنتان نیز در آن استفاده کنید.

6 مقاله بنویسید و آن ها را ویرایش کنید تا شبیه به استایل نوشتن خودتان شوند.

اجازه دهید تا نوع گفتار و همچنین استایل نویسنگی شما در نوشته ها نمایان شود طوری که بتوانید در محتوایی که تولید می کنید دیدگاه خود را نسبت به مسائل مختلف بیان کنید. ممکن است هنوز هم بخواهید از نویسنده مورد علاقه خود تقلید کنید اما دیگر وقت آن رسیده است تا زبان و لغات خودتان را به کار ببردید.

هنگام تولید محتوا باید هدفتان این باشد که مخاطب با خودش بگوید” وقتی پست های تو را می خوانم، احساس می کنم صدایت را می شنوم” هنگامی که با زبان خودتان محتوا را بنویسید می توانید این حس را به مخاطب القا کنید.

تنها در مورد یک چیز سخن بگویید.

هر قسمت از یک محتوا تنها باید به یک موضوع اشاره کنند.

هنگامی که می خواهید بنشینید و شروع به نوشتن کنید باید ابتدا مشخص کنید که چه موضوعی موضوع اصلی شما می باشد.

بعد از اینکه مطلب را نوشتید ویرایش های لازم را انجام دهید تا اطمینان پیدا کنید که به همان یک موضوع و هدف اشاره کرده اید.

باید نترس و شجاع باشید. یه قول ویلیام فولکنر” عزیزانت را بکش!” هر کلمه، جمله  و یا عبارتی که ممکن است محتوای شما را از موضوع اصلی دور کند را پاک کنید. مهم نیست که چقدر ممکن است از این عبارت خوشتان بیاید.

برای نوشتن مطلب و عنوان آن به یک اندازه وقت بگذارید.

حتی اگر محتوایی که نوشتید خیلی جذاب و ارزشمند باشد باز هم اگر خواننده نتواند با آن ارتباط برقرار کند فایده ایی نخواهد داشت. عنوان مقاله ی شما باید برای مخاطب جذاب باشد تا او بخواهد مطلب شما را بخواند. عنوان باید مخاطب را ترغیب کند تا روی مقالات کلیک کند.

9 مدل از عناوینی که می تواند مخاطب را جذب کند:

 1. ( جذابیت ها و فواید) …
 2. لیستی از برترین ها
 3. راهنمای انجام و یا چطور( کاری جذاب و یا مفید انجام دهیم)
 4. چطور( نام برند و یا …) کاری را انجام می دهد که مخاطب به آن نیاز دارد؟
 5. بهترین( دستنه بندی ها و انواع)
 6. چرا و از چه راهی کاری انجام می شود؟
 7. مصاحبه با برند و …. و یا ( عنوان یا موضوعی جداب)
 8. فاش کردن موضوعی
 9. راز های( چیزی که مخاطب بسیار مشتاق دانستنش است)

کاری کنید که اولین جمله شما بهترین جمله در تولید محتوای شما باشد.

شما تنها 3 ثانیه زمان دارید تا مخاطبی را به دام بیاندازید و کاری کنید تا مطلبتان را بخواند. بعد از انتخاب سر فصل، اولین جمله ایی که می نویسید در جذب مخاطب بسیار موثر است. هیچ وقت تاثیر سر فصل و اولین جمله را دست کم نگیرید. به موارد زیر دقت کنید.

به گفته بابر سولمن” در تجارت باید از اشتباهاتتان درس بگیرید.” اگر این جمله اولین جمله شما باشد شما به عنوان یک خواننده کنجکاو می شوید و با خودتان می گویید: اشتباه؟ چه اشتباهی؟ نکند من دارم اشتباه می کنم؟ و به این صورت مخاطب مشتاق می شود تا ادامه مطلب را بخواند. علاوه بر این استفاده از لحن های شوخی و یا غیر جدی نیز می تواند در جذب مخاطب بسیار موثر باشد.

تکنیک تولید محتوا

ساده نویسی

مقالاتی با جملات کوتاه، پاراگراف های کوتاه و استفاده از کلمات و لغات مخاطب بیشتری خواهد داشت و راحت تر خوانده می شود. بنابراین فکر نکنید با محتوایی که می نویسید برنده جایزه بهترین نویسندگی می شوید. محتوای دیجیتال با آنچه در دانشگاه در مورد نویسندگی و ادبیات یاد گرفته اید متفاوت است. هرچه کوتاه تر و ساده تر بنویسید می توانید مخاطب بیشتری را به خواندن ترغیب کنید. هر پاراگراف شما باید نهایت 6 خط داشته باشد. هر خط حدود 25 کلمه باشد.

تا جایی که می توانید ویرایش کنید.

یک متن عالی هیچ وقت بدون ویرایش عالی نشده است. وقتی برای اولین بار متنی را می نویسید حالا فرصت مناسبی دارید تا ایده هایی دیگری را به آن اضافه کنید. هر گاه متنی را ویرایش کنید خواهید دید که چقدر از لحاظ خوانایی آن را ارتقا داده اید. بنابراین هنگامی که می نویسید:

 • تنها ایده خود را روی قلم بیاورید.
 • تا جایی که می توانید تند بنویسید تا ایده ها را فراموش نکنید.
 • سپس سعی کنید تا جایی که می توانید جملاتتان را اِدیت و ویرایش کنید.

تولید و برگردان محتوای متنی به رسانه ایی جدید

ما در دنیای هیجان انگیزی زندگی می کنیم، دیگر زمان نوشتن متن ها و کتاب های خیلی سنگین و طولانی تمام شده است. شاید بهتر باشد تا به جای نوشتن متن های طولانی و خسته کننده از ویدئو و عکس های آموزشی برای تولید محتوا استفاده کنید. اما فراموش نکنید که باید ویدئو و عکسی که ایجاد می کنید کیفیت و ارزش بالایی داشته باشد و بتواند به اندازه یک متن حرفه ایی پیام شما را به مخاطب برساند.تولید محتوا

تولید محتوای قابل اطمینان

مخاطب شما دوست ندارد وقتش را برای محتوا های بی ارزش و نا مناسب هدر بدهد. پس سعی کنید خیلی از محتوا های تبلیغاتی استفاده نکنید.

اگر در مورد برند و یا کسب و کارتان خیلی در متنی که می نویسید تبلیغ کنید حس خوبی را به مخاطب نخواهید داد، پس در این زمینه زیاده روی نکنید.

سعی کنید محتوا هایی را بنویسید که به آگاهی و دانش افراد کمک کند و آن ها با مطالعه مطالب شما به دانششان اضافه شود تا همیشه مشتاق خواندن مطالب شما بمانند.

اگر بتوانید کاری کنید که مخاطبین شما را به عنوان یک منبع بشناسند دیگر دست از سر سایت شما برنمی دارند! به همین خاطر است که باید سعی کنید مطالب شما کاملا درست، علمی و عاقلانه باشند.

در کل باید کاری کنید تا افراد با مطالعه مطالب شما به سایتتان اعتماد کرده و از ماندن در سایتتان لذت ببرند.

اگر می خواهید در مورد انتخاب فونت برای نویسندگی اطلاعاتی به دست آورید نیز می توانید به صفحه مربوط به فونت های منتخب مراجعه کنید.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

استراتژی تولید محتوا و اهمیت آن در ترافیک سایت

دیدگاه‌ها برای استراتژی تولید محتوا و اهمیت آن در ترافیک سایت بسته هستند
۲,۰۸۷
ابزار ویرایش محتوا

آشنایی با مهم ترین ابزار های ویرایش محتوا

دیدگاه‌ها برای آشنایی با مهم ترین ابزار های ویرایش محتوا بسته هستند
۲,۴۶۷
اینستاگرام سپنتا را دنبال کنید...