google-disavow

درباره ابزار disavow گوگل چه می دانید؟

  • انتشار : 14 می 2019
  • ۵,۸۰۵
  • دیدگاه‌ها برای درباره ابزار disavow گوگل چه می دانید؟ بسته هستند
  • دسته: ابزارهای سئو, سئو

در این مقاله به بررسی نفش ابزار disavow گوگل (google disavow tool) در سئو سایت می پردازیم. سپس بررسی می کنیم که کدام لینک ها تاثیر منفی روی سئو سایت دارند. همچنین علت ایجاد لینک های مخرب و منفی را بررسی می کنیم. در انتها نیز روش پیدا کردن و حذف لینک های مخرب را در ابزار disavow آموزش می دهیم. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا با به روز ترین نکات سئو سایت آشنا شوید.

یکی از قدیمی ترین راه ها برای ضربه زدن به سایت های رقیب، ساخت بک لینک هایی است که تاثیر منفی در سئو سایت دارند. برای حذف تاثیر منفی این بک لینک ها باید آن ها را شناسایی کنیم و سپس اقدام به حذف آن ها نماییم. اولین کاری که در مواجهه با پیوند مخرب  باید انجام دهیم این است که با سایتی که بک لینک در آن درج شده است، تماس بگیریم و بخواهیم که لینک سایت ما را از سایت خودش حذف کند. اما گاهی وقت ها امکان برقراری ارتباط با سایتی که بک لینک ما در آن است وجود ندارد. این جاست که باید دست به دامن گوگل شویم! گوگل ابزاری به نام disavow tool ( ابزار disavow گوگل )در اختیار ما قرار داده تا اثر این گونه بک لینک ها را از سایت خودمان حذف کنیم.

Google-Links

لینک های مخرب را چطور شناسایی کنیم؟

خرید بک لینک از سایت های معتبر مهم ترین علت جریمه شدن سایت است. اگر سایتی که بک لینک ما در آن قرار دارد، اعتبار و رنک خوبی ندارد، نه برای سایت ما مفید است و نه مضر.

علت ایجاد شدن لینک های مخرب چیست؟

در اکثر موارد این لینک های مخرب از سوی شرکت های غیر متخصصی است که سئو سایت خود را به آن ها واگذار می کنید. این گونه شرکت ها به جای این که نیروی متخصص سئو به خدمت گیرند تا سئو سایت شما را بهبود ببخشند، مقدار کمی پول می دهند تا بک لینک های بسیار زیادی برای سایت شما خریداری کنند. گاهی وقت ها این لینک های مخرب تاثیر مثبتی روی سئو سایت خواهد داشت و باعث بالا آمدن سایت در نتایج گوگل می شود. اما در نهایت هیچ چیز از چشم گوگل پنهان نمی ماند. این لینک ها توسط گوگل شناسایی می شوند و سایت متخلف جریمه می شود. این روش ها در حقیقت جزء روش های سئو کلاه سیاه هستند. خوشبختانه ما در تیم سپنتا برای انجام سئو سایت مشتری ها از هیچ یک از روش های سئو کلاه سیاه استفاده نمی کنیم و سئو سایت را با به کار گیری روش های اصولی و تست شده انجام می دهیم.

علت دیگر ایجاد پیوندهای مخرب، رقیبان شما هستند که با این کار در تلاشند تا رتبه شما را در نتایج کاهش دهند.

روش پیدا کردن پیوندهای مخرب

برای یافتن لینکهای مخرب به سایتتان، حتماً باید در search console گوگل سایت خود را ثبت کرده باشید. اگر این کار را نکرده اید حتماً  ابتدا مقاله آموزش تصویری ثبت سایت در وب مستر تولز 2019 ( سرچ کنسول) را مطالعه کنید. پس از ثبت سایت، وارد Google Search Console شوید و سپس به قسمتLinks to Your Site  بروید. در  Google Search Console، می‌توانید لیست همه ی سایت‌هایی که به شما لینک داده‌اند را مشاهده و دانلود کنید. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در خصوص سرچ کنسول گوگل به دست بیاورید، پیشنهاد می کنیم مقاله کامل ترین آموزش تصویری سرچ کنسول گوگل را مطالعه کنید.

بعد از بررسی و پیدا کردن لینک های مخرب، فهرستی از این سایت‌ها یا لینک‌ها را آماده کنید و سپس در  Disavow Tool  گوگل آن ها را آپلود نمایید.

ابزار disavow گوگل

ثبت لینک های مخرب در ابزار disavow گوگل

معیار های تشخیص سایت اسپم

در کل 3 معیار برای تشخیص اسپم بودن یک دامنه وجود دارد:

1-اعتبار دامین Domain Authority

2-اعتبار پیج Page Authority

3-نمره اسپم دامین Spam Score

برای تشخیص این 3 معیار می توانید از سایت moz.com و سایت websiteseochecker.com استفاده کنید.

اکنون باید معلوم کنیم که کدام لینک ها به صورت تکی و کدام یک باید کلا حذف شوند. اگر بخواهیم کل یک دامنه حذف شود (همه لینک های یک سایت) باید کلمه domain را ابتدای آن قرار دهیم. برای مثال اگر بنویسیم http://test.com/testpage.html فقط همین لینک حذف می شود ولی اگر بنویسیم domain:test.com کل این دامنه حذف می شود.

پیوندهای مخرب را در یک فایل .txt باید بگذارید و این فایل را در disavow آپلود کنید. برای قراردادن کامنت در فایل متنی از # استفاده کنید. حواستان باشد که فایل متنی شما حتما Encoding  ش به صورت UTF-8 باشد. همچنین در این ابزار هر فایلی که جدید آپلود شود جایگزین فایل قبلی خواهد شد.

نکته: به عنوان یک فوت کوزه گری این نکته را به شما بگوییم، اگر تعداد لینک های مخرب شما زیاد است، برنامه Kutools را دانلود و نصب کنید تا قابلیتی به اکسل شما اضافه شود که بتوانید متن را در یک ستون خیلی سریع اضافه کنید.

در نهایت بعد از این که لیست لینک های مخرب به سایتتان را پیدا کردید وارد disavow گوگل شوید. فایل خود را آپلود کنید. در نهایت با پیغام زیر مواجه می شوید که نشان دهنده این است شما کارتان را با موفقیت انجام دادید.

نمایش پیام موفقیت آمیز هنگام آپلود فایل در disavow

برای ثبت لینک های مخرب در ابزار disavow گوگل، ابتدا یک فایل با پسوند   .txt ایجاد کنید و لیست سایت های مخرب را در آن بنویسید.

متن زیر نمونه ای از محتویات یک فایل txt برای ارسال به ابزار disavow گوگل است:

# example.com removed most links, but missed these

http://spam.example.com/stuff/comments.html

http://spam.example.com/stuff/paid-links.html

# Contacted owner of shadyseo.com on 7/1/2012 to

# ask for link removal but got no response

domain:shadyseo.com

در اخر بهتر است این نکته را متذکر شویم که فقط و فقط اگر تخصص کافی در علم سئو سایت دارید از ابزار disavow گوگل استفاده کنید. هر گونه اشتباه در استفاده از این ابزار، سئو سایت شما را ممکن است به کل نابود کند.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

ابزار سئو

11 ابزار سئو برای پیدا کردن کلمه کلیدی سایت

دیدگاه‌ها برای 11 ابزار سئو برای پیدا کردن کلمه کلیدی سایت بسته هستند
۱,۱۸۶
google-disavow

درباره ابزار disavow گوگل چه می دانید؟

دیدگاه‌ها برای درباره ابزار disavow گوگل چه می دانید؟ بسته هستند
۵,۸۰۵
سرچ کنسول گوگل

کامل ترین آموزش تصویری سرچ کنسول گوگل

دیدگاه‌ها برای کامل ترین آموزش تصویری سرچ کنسول گوگل بسته هستند
۱,۱۵۱
وب مستر تولز

آموزش تصویری ثبت سایت در وب مستر تولز 2019 (سرچ کنسول)

دیدگاه‌ها برای آموزش تصویری ثبت سایت در وب مستر تولز 2019 (سرچ کنسول) بسته هستند
۱,۰۵۶
اینستاگرام سپنتا را دنبال کنید...