سرچ کنسول گوگل

کامل ترین آموزش تصویری سرچ کنسول گوگل

در این مقاله به آموزش جامع و تصویری وب مستر تولز جدید گوگل که به نام سرچ کنسول گوگل شناخته می شود، می پردازیم و همه قابلیت های آن را بررسی می کنیم. همچنین به تفاوت های سرچ کنسول با نسخه قدیمی وب مستر تولز می پردازیم. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا شما را با نکات به روز سئو در سرچ کنسول گوگل آشنا کنیم.

بعد از این که سایتتان را در سرچ کنسول گوگل ثبت کردید، معمولاً چند روز طول می کشد که اطلاعات سرچ کنسول با توجه به سایت شما به روزرسانی شود. این مدت به میزان آپدیت بودن سایت شما و همچنین به قدمت دامنه شما خیلی بستگی دارد. اگر با روش جدید ثبت سایت در سرچ کنسول گوگل آشنایی ندارید، مقاله آموزش تصویری ثبت سایت در وب مستر تولز 2019 را حتماً مطالعه کنید.

آموزش سرچ کنسول گوگل

در این بخش به آموزش کامل هر یک از آیتم های موجود در سرچ کنسول گوگل می پردازیم.

Overview (داشبورد) سرچ کنسول

اولین چیزی که به محض باز کردن search console google می بینید تصویر زیر است که یک آمار کلی از سایت شما نشان می دهد:

overview از سرچ کنسول گوگل

performance: در این بخش می توانید آمار کلیک ها، impression ها ( تعداد بارهایی که سایت شما در نتایج گوگل ظاهر شده است)، Average CTR  و Average position را ببینید. با کلیک روی هر کدام از دکمه های Total clicks، Total impressions، Average CTR و Average position نمودار مربوط به آن نمایش داده می شود و شما می توانید آمار سایتتان را بررسی کنید.

performance وب مستر تولز

همچنین چندین فیلتر برای این بخش تعبیه شده است. دو تا از پرکاربردترین فیلترها فیلتر کردن بازه زمانی و فیلتر کردن نوع جستجو است. در فیلتر زمانی می توانید آمار سایت خود را با انتخاب بازه زمانی دلخواه ببینید. در بخش فیلتر نوع جستجو (search type) هم می توانید بفهمید که سایت شما در کدام بخش از گوگل به نمایش در آمده است، وب، تصویر یا ویدیو. در بخش new می توانید فیلتر های دیگر را هم بررسی کنید.

همچنین پایین نمودار این بخش، لیست کلماتی هستند که کاربر با جستجوی آن ها وارد سایت شما شده است. در این بخش هم می توانید از فیلتر های مختلفی که در سرچ کنسول تعبیه شده استفاده کنید تا آمار دلخواه خودتان را مشاهده کنید. در این بخش برای هر کلمه کلیدی تعداد impression و تعداد کلیک ها مشخص هستند. همان طور که در مقالات قبلی هم به آن اشاره کردیم، impression برای یک کلمه کلیدی، تعداد دفعاتی است که سایت شما با آن کلمه در نتایج گوگل ظاهر شده است با این که ممکن است روی آن کلیک نکرده باشد. افزایش impression و کلیک تاثیر زیادی در سئو سایت دارد. می توانید با مطالعه مقاله روش افزایش CTR در سئو سایت چیست اطلاعات بیشتری در این خصوص کسب کنید.

performance سرچ کنسول

در بخش performance یا بخش های دیگر سرچ کنسول ممکن است با کلمات زیر روبه رو شوید. با این که از نام این کلمات واضح است که هر کدام چه منظوری را می رسانند اما خالی از لطف نیست که توضیح کوتاهی در مورد هر کدام از این موارد ذکر کنیم:

Queries: کلمات کلیدی ای که توسط کاربر سرچ شده اند و وارد سایت شما شده اند.

Pages: صفحاتی از سایت‌ شما را نشان می دهد که در نتایج گوگل سرچ شده اند.

Countries: با این گزینه می توانید بفهمید از چه کشورهایی وارد سایت شما شده اند.

Devices: از این بخش می‌توانید کاربران را بر اساس دستگاه های مختلف کامپیوتر، تبلیت یا موبایل فیلتر نمایید. مثلا می توانید فیلتر را روی موبایل بگذارید و ببینید که چه میزان سایت شما با موبایل سرچ می شود یا کلمه کلیدی های خاص با چه دستگاهی بیشتر سرچ می شوند و حتی بفهمید ورودی به سایت شما بیشتر از چه دستگاهی است.

Search Type: فیلتر یا مقایسه بر اساس نوع جستجوی کاربران که می‌تواند شامل وب، تصاویر، ویدئو و… باشد.

Date: با این گزینه می توانید نتایج جستجوی کاربر را در بازه زمانی مشخصی مشاهده کنید.

Search Appearance : اگر سایت شما در نتایج جستجوی خاص مثل مپ، ریچ اسنیپت باشد این فیلتر برای سایت شما فعال است.

برای این که با عملکرد ما بقی بخش های سرچ کنسول گوگل آشنا شوید مقالات بعدی ما را دنبال کنید.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

ابزار سئو

11 ابزار سئو برای پیدا کردن کلمه کلیدی سایت

دیدگاه‌ها برای 11 ابزار سئو برای پیدا کردن کلمه کلیدی سایت بسته هستند
۱,۱۸۶
google-disavow

درباره ابزار disavow گوگل چه می دانید؟

دیدگاه‌ها برای درباره ابزار disavow گوگل چه می دانید؟ بسته هستند
۵,۸۰۵
سرچ کنسول گوگل

کامل ترین آموزش تصویری سرچ کنسول گوگل

دیدگاه‌ها برای کامل ترین آموزش تصویری سرچ کنسول گوگل بسته هستند
۱,۱۵۲
وب مستر تولز

آموزش تصویری ثبت سایت در وب مستر تولز 2019 (سرچ کنسول)

دیدگاه‌ها برای آموزش تصویری ثبت سایت در وب مستر تولز 2019 (سرچ کنسول) بسته هستند
۱,۰۵۶
اینستاگرام سپنتا را دنبال کنید...