حفظ مشتری با بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی فرآیند جذب و حفظ مشتری از طریق اینترنت است. در بازاریابی اینترنتی اهداف باید مشخص باشد و بعد وب سایتی مناسب از نظر نحوه طراحی و برنامه‌نویسی مطابق با این اهداف تهیه کرد. در بازاریابی اینترنتی تعیین اهدافی مانند ترغیب بازدیدکنندگان به تماس تلفنی و سفارش محصول، دانلود کاتالوگ شرکت، دانلود نسخه رایگان یک نرم افزار، عضویت در وب سایت بسیار مهم هستند.
اولین مرحله در بازاریابی اینترنتی طراحی سایت حرفه‌ای بر مبنای اهداف است. مرحله دوم افزایش ترافیک وب سایت با بازدیدکنندگان است. در این مرحله، دو روش بازاریابی اینترنتی درون‌گرا و برون‌گرا مطرح می‌شود.
در بازاریابی اینترنتی درون‌گرا سعی بر این است که بازدیدکنندگان وب سایت افزایش یابد، اما این کار بدون صرف هزینه و با ارائه اطلاعات مفید و سودمند به کاربران صورت گیرد. بازاریابی برون‌گرا نیز می‌تواند ترافیک یک وب سایت را افزایش دهد، ولی این کار با صرف هزینه همراه است.

روش‌هایی مانند تبلیغات کلیکی در موتورهای جستجو یا تبلیغات بنری، تبلیغات در نشریات، تلویزیون، حضور در نمایشگاه‌ها و … که هزینه‌های زیادی برای جذب بازدیدکننده به صاحبان وب سایت‌ها تحمیل می‌کنند.
در بازاریابی اینترنتی درون‌گرا که از سه قسمت اصلی سئو سایت، بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ‌نویسی در خصوص کسب و کار تشکیل شده است، بدون صرف هزینه بازدیدکنندگان با وب سایت مورد نظر آشنا می‌شوند. در صورتی که درباره کسب و کار خود وبلاگ می‌‌نویسید و بازدیدکننده‌ای از طریق موتورهای جستجو به وبلاگ شما راهنمایی می‌شود، می‌‌توانید درخواست انجام فعالیتی را در وبلاگ خود بگذارید و بازدیدکننده را ترغیب به انجام کاری در وب سایت کنید.
شما در مکانی در وبلاگ، بنری به صفحه آشنایی با محصولات جدید قرار می‌دهید و بازدیدکننده را ترغیب می‌کنید روی این بنر کلیک کند و به صفحه فرود برود و با محصولات جدید شما آشنا شود. حال اگر هدف شما تماس تلفنی برای ثبت سفارش باشد و بازدیدکننده این کار را انجام دهد و فروشی صورت گیرد، شما چرخه فروش را تکمیل و بازدیدکننده را به مشتری بالفعل تبدیل کرده‌اید.
کار مشکلی است بتوان بازدیدکننده را مستقیم به مشتری بالفعل تبدیل کرد. بیشتر بازدیدکنندگان به‌راحتی به مشتری بالفعل تبدیل نمی‌شوند و باید آنها را کم کم برای این تبدیل آماده کرد. ابتدا باید بازدیدکنندگان را ترغیب به تبدیل شدن به مشتری بالقوه کرد و سپس مشتری بالقوه را تبدیل به مشتری بالفعل کرد.
اقداماتی همچون استفاده از ایمیل مارکتینگ و ارسال ایمیل خبرنامه به کاربران، برای تبدیل مشتری بالقوه به مشتری بالفعل هستند.


مرحله چهارم اندازه گیری است. در بازاریابی اینترنتی باید نحوه این تبدیل‌ها را اندازه‌گیری کرد. اگر وبلاگ هزار بازدیدکننده مرتبط که از موتورهای جستجو وارد آن شده‌اند داشته است، اما هیچ کدام از این بازدیدکنندگان اهداف از پیش تعیین شده مانند عضویت در خبرنامه، طرفداری در شبکه‌های اجتماعی، تماس تلفنی را انجام نداده‌اند، تبدیل ضعیفی صورت گرفته است و باید تدبیری در این مورد اندیشیده شود.
ممکن است مجبور شویم جانمایی المان‌ها در صفحات، طراحی و موارد دیگر را تغییر دهیم تا بتوانیم میزان این تبدیل را افزایش دهیم.
مرحله پنجم در انجام بازاریابی اینترنتی حفظ مشتری و تلاش برای ترغیب وی برای خرید مجدد است. مشتری که یک بار از سایت خریدی انجام داده است، احتمال خرید مجدد آن از مشتری جدید به مراتب بیشتر است. انجام ایمیل مارکتینگ، بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی و… می‌تواند مشتریانی را که یک بار از سایت خرید کرده‌اند، مجدد برای خرید از آن تشویق کند.

برچسب ها:
اینستاگرام سپنتا را دنبال کنید...