تعریف اینفوگرافیک

اینفوگرافیک به معنای عرضه اطلاعات توسط تصویر است. اینفوگرافیک تصویری است که از متن و گرافیک ساخته شده و حاوی اطلاعات و داده درباره موضوعی خاص است.
این نگاره‌ها در جاهایی کاربرد دارند که به توضیح ساده و انتقال سریع اطلاعات نیاز است. کاربر با نگاهی کوتاه حجم زیادی از اطلاعات را دریافت می‌کند و آن را به خاطر می‌سپارد، زیرا مغز ما علاقه زیادی به تحلیل و ذخیره اطلاعات به صورت بصری است و در حافظه تصویری ما باقی می‌ماند.

انواع اینفوگرافیک
اینفوگرافیک در موارد زیادی استفاده می‎شود از جمله پزشکی، مهندسی، تحقیق و توسعه و… انواع اینفوگرافیک توسط افراد متخصص طراحی می‎شود که در زیر به شرح هر یک می‎پردازیم.

اینفوگرافیک‌ علت و معلول
اینفوگرافیک‌ علت و معلول روابط علی بین مراحل مختلف فیزیکی یا مفهومی متن است. برای مثال، علل رکود اقتصادی در ایالات متحده و اثر آن بر اقتصاد جهانی.

اینفوگرافیک‌ زمانی
اینفوگرافیک زمانی که یک رویداد یا فرآیند در یک زمان خاص اتفاق افتاده باشد را توضیح می‎دهد. در این نوع ارائه اطلاعات در یک جدول زمانی خوانندگان را قادر به تجزیه و تحلیل مراحل مختلف یک فرآیند در طی زمان‌های مختلف می‎کند. به عنوان مثال، نموداری که رشد فروش محصول در طی یک دوره زمانی خاص را نشان می‎دهد، یک اینفوگرافیک زمانی به شمار می‎رود.

اینفوگرافیک کمی
اینفوگرافیک کمی انتقال داده‌ها‎ی آماری به خوانندگان را با سرعت و وضوح خاص می‎گویند. در این روش، نمودار خطی، نموداری نواری، جدول و فهرست نقش مهمی را ایفا می‎کنند. ابزارهای آماری مانند نمودار پای می‎تواند در ارائه خلاصه‌ای از داده‌ها‎ی پیچیده کمک کند. اینفوگرافیک کمی به عنوان نمودار جریان از یک ساختار سازمانی عمل می‎کند که سلسله مراتب و مسئولیت‌ها‎ی مختلف را شرح می‌دهد.

اینفوگرافیک جهت
اینفوگرافیک جهت می‎تواند برای خوانندگان از طریق اطلاعات حرکت، اعداد، نمادها، آیکون‌ها‎، نمودارها، جداول، نمودارها، فلش و… برای برقراری ارتباط میان داده‌ها‎ استفاده ‎شود. برای مثال، علامت‌ها‎ی راهنمایی و رانندگی، مقیاس‎های موجود در نقشه‌ها‎، علامت‌های راهنما در کوچه‌ها، بزرگراه‎ها و خیابان‌ها نمونه‌ای از اینفوگرافیک جهت به شمار می‎روند.

اینفوگرافیک محصولات
اینفوگرافیک محصولات را می‎توان در تابلو آگهی در کارخانه‌ها‎ و دفاتر شرکت‌ها‎ی بزرگ مشاهده کرد که به منظور انتقال اطلاعات به همه کارمندان و بازدیدکنندگان صورت می‎گیرد. اینفوگرافیک محصولات توسط متخصصان و طراحان صورت می‎گیرد.
ترکیب تصاویر با داده‌ها‎، موجب کم شدن فضای اطلاعات و افزایش درک مخاطبان می‎شود. برای مثال، محصولاتی چون مواد غذایی نیاز به شرح و توضیح دارند که با ایجاد یک اینفوگرافیک می‎تواند آن را خلاصه‌وار شرح داد.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

محتوای دیداری

تولید محتوای تصویری و نکات کلیدی

دیدگاه‌ها برای تولید محتوای تصویری و نکات کلیدی بسته هستند
۱,۹۴۳
تکنیک تولید محتوا

جذب فالوور با برترین و مهم ترین تکنیک های تولید محتوا اینستاگرام

دیدگاه‌ها برای جذب فالوور با برترین و مهم ترین تکنیک های تولید محتوا اینستاگرام بسته هستند
۱,۴۴۴
اینستاگرام سپنتا را دنبال کنید...